Svátek má
Užitečné odkazy
Děti v nemocnici
Nadace Klíček
Cukříci v Ústí n. Orlicí
SVP-vzácná onemocnění
Šťastný úsměv
Fond Prof. Šilhánkové
svátky
CELÁ ČR
POČASÍ v Ústí nad Orlicí
Jiří Vojtas © 2007-
Svátek má
CELÁ ČR
POČASÍ v Ústí nad Orlicí
Článek s fotogalerií najdete na webových stránkách nemocnice zde.
Článek vyšel ve čtvrtletníku Creative Amos dne 1. září 2015. Výrobky z naší školy jsou na obrázku 1 až 4.
(kliknutím na obrázek dojde ke zvětšení do čitelné podoby - formát JPG, 562 kB)
Článek vyšel v Orlickém deníku v úterý 8. září 2015. Více fotografíí z tohoto představení najdete zde.
(kliknutím na obrázek dojde ke zvětšení do čitelné podoby - formát JPG, 687 kB)
Článek vyšel v Orlickém deníku v pondělí 29. června 2015.
(kliknutím na obrázek dojde ke zvětšení do čitelné podoby - formát JPG, 536 kB)
Článek vyšel v Orlickém deníku dne 3. června 2015.
(kliknutím na obrázek dojde ke zvětšení do čitelné podoby - formát JPG, 554 kB)
Obrazový článek vyšel v Orlickém deníku dne 15. května 2015.
(kliknutím na obrázek dojde ke zvětšení do čitelné podoby - formát JPG, 544 kB)
Článek o výtvarných dílnách o.s. CEMA Žamberk můžete číst kliknutím zde. (formát DOC, 43.5 kB)
Druhý příspěvek na toto téma čtětě po klepnutí na tento odkaz.
Dva tisíce plyšových psíčků nám dnes 27.1.2014 předala návštěva nad jiné milá, a to Garry Edwards!
Naše první setkání proběhlo ještě na starém dětském oddělení, kdy zazvonil a uvedl se slovy: "I am sanitary clown". V tu dobu u nás nemocniční klauny zatím nikdo neznal. Postupem let se Garrymu podařilo vybudovat skvěle fungující organizaci Zdravotní klaun a přinést humor a smích do nemocnic i domovů seniorů.Děkujeme ti, Garry, jménem dětí za pejsky a především za tvou milou návštěvu! Moc rádi jsme tě po letech zase viděli! Ať máš stále sil a humoru na rozdávání, zejména při rozvoji obdobných programů v Palestině, Litvě nebo Saudské Arábii.
Kolektiv dětského oddělení
Fotogalerie: zde
Další článek týkající se návštěvy pardubických hokejistů, tentokrát o žácích ZUŠ Týniště nad Orlicí čtěte po klepnutí na obrázek.
(formát JPG, 1.25 MB)
Novinový článek o návštěvě pardubických hokejistů ve speciální škole při nemocnici si můžete přečíst kliknutím na náhled obrázku níže.
(formát JPG, 880 kB)
Článek z webu města a fotografie jsou zde.
Novinový článek můžete číst zde.
Článek na webu nemocnice s fotogalerií si můžete prohlédnout zde.
Článek ve Vambereckém zpravodaji „Poděkování z nemocnice“ si přečtěte zde (formát JPG, 551 kB)
Článek se stejným názvem z Ústeckých ozvěn čtěte zde (formát JPG, 992 kB)
Článek, video a fotografie na webové stránce Města Ústí nad Orlicí: zde
Článek a video na www stránkách regionální televize OIK TV: zde
Nahrávka ČRo Pardubice: zde a průvodní text (formáty MP3, 2.7 MB a DOC, 25 kB)
Článek Lékař a sestřička v pyžamech najdete zde (formát JPG, 83 kB)
Nahrávka Českého rozhlasu Pardubice: 1.část a průvodní text 1 (formáty MP3, 2 MB a DOC, 22 kB)
2.část a průvodní text 2 (formáty MP3, 2.4 MB a DOC, 21 kB)
Zprávu z webu města Ústí nad Orlicí čtěte zde (formát DOC, 93 kB) a součástí je video z YouTube
Článek Den otevřených dveří naleznete zde. (formát PDF, 1.4 MB) strana 5
Článek Aktuálně z Pobytového střediska - Výsledková listina výtvarné soutěže „Proměny stromů“ naleznete zde. (formát PDF, 3.7 MB) strana 6
Článek najdete zde: (formát JPG, 204 kB) link
Celý článek najdete zde. (formát DOC, 2.1 MB)
Záznam ČT1 z akce „Živé kreslení a hádání veselých obrázků“ s malířem Janem Lušovským, natočené 28. dubna 2009 a vysílané v pořadu Hřiště 7 „Vrabčák Lojza č. 15: Injekce - legrace“. S akcí byla spojena exkurze ZŠ Třebovská Ústí nad Orlicí.
Celý článek "Dominiku Haškovi je 45..." najdete zde. (formát JPG, 232 kB)
Článek "Stonající děti přijeli potěšit..." si můžete přečíst zde. (formát JPG, 530 kB)
Můžete si poslechnout i nahrávku Českého rozhlasu zde. (formát MP3, 2.4 MB)
Celý článek a "menu" najdete zde. (formát ZIP, 15 KB)
Za zdravotnické i pedagogické pracovníky dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice, zvláště však za všechny malé a velké pacienty, bychom chtěli co nejsrdečněji poděkovat vedení, pedagogům a studentům Střední zdravotnické školy, kteří nám v roce 2008 pomáhali s přípravami a aktivně se podíleli na programech, které byly pro děti připraveny. Posledními akcemi roku byla „Mikulášská nadílka“ a „Vánoční besídka“ ve spolupráci s Oblastním spolkem ČČK. Součástí besídky bylo zpívání vánočních koled a představení pohádky „Šípková Růženka“.
Děkujeme za ochotu, pomoc a trvalý zájem o nemocné dětské pacienty. Již dnes se těšíme na další spolupráci.
Za děti, žáky a zdravotníky učitelky ZŠ a MŠ při nemocnici Ústí nad Orlicí
Stalo se již pravidlem, že v čase adventním přijíždí na dětské oddělení Orlickoústecké nemocnice aranžérka Iveta Walterová, aby spolu s dětmi vytvářela originální svícny a vánoční dekorace. A právě v tento den celé oddělení provoní vůně jehličí a všem přítomným připomene rychle se blížící vánoční svátky. Celé dopoledne plyne v klidné a přátelské atmosféře, během které děti zapomínají na své bolístky, rozvíjejí svoji dovednost a fantazii. Jejich elán a nadšení přiláká i maminky, které často doprovázejí svoje děti v nemocnici. Zhotovené výrobky si malí pacienti i rodiče odvážejí do svých domovů, část slouží k výzdobě oddělení a zbývající jsou předány sponzorům, kteří přispěli dětem ke zlepšení a zpříjemnění pobytu.
Děkujeme touto cestou aranžérkám květinářství „Veselé sluníčko“ ve Vamberku za jejich
ochotu a trpělivost a přejeme všem hodně zdraví a úspěšný rok 2009!
Učitelky ZŠ a MŠ při nemocnici Ústí nad Orlicí
(fotografie a celý článek je zde)
Vážená paní Myšáková, vážené učitelky ze ZŠ při Orlickoústecké nemocnici,
Asi si již dobře nevzpomínáte, ale v období od konce května do poloviny června letošního roku byla v Orlickoústecké nemocnici hospitalizována naše dcera Martina Faltejsková na dětském oddělení nemocnice pro pleuropneumonii/. Prvních čtrnáct dnů strávila na dětském oddělení JIP a následně další část pobytu na dětském oddělení.
Dále byla na doporučení Dr. Ryby převezena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde proběhla závěrečná část jejího léčebného procesu. Martina je v současnosti zcela v pořádku a zapojila se bez problémů jak do školních, tak i ostatních aktivit.
Celé období pobytu naší dcery v Orlickoústecké nemocnici bylo provázeno vysoce odborným a vstřícným přístupem personálu nemocnice. Ať již se jednalo o dětské oddělení JIP nebo o dětskou lůžkovou část. Rovněž tak zcela neopemenutelnou roli sehrálo vaše školní oddělení a odvedlo velký kus poctivé práce.
Chtěli bychom Vám proto ještě dodatečně poděkovat za to, jak jste přispěly k rozptýlení a odreagování naší dcery Martiny v době, která ani pro ni ani pro nás nebyla nejlehčí. Vážíme si jak citlivého a lidského přístupu, tak i smyslu pro humor a vcítění se do prožitků dítěte, jeho bolestí a starostí.
Rovněž tak Martinku velmi potěšil balíček s andílkem, který jste jí dodatečně zaslaly v září. Dodnes s ním usíná a určitě v ní vyvolává jen ty dobré vzpomínky na pobyt v nemocnici.
Na internetových stránkách nemocnice jsme se dozvěděli, že záběr vaší výchovné činnosti je široký a pestrý. Proto bychom vám touto cestou chtěli rovněž nabídnout možnost uspořádání vystoupení dětského pěveckého souboru Korálky na dětském oddělení /soubor působí při osmiletém gymnáziu Žamberk a Martina je jeho členkou/. Možná uvítáte tuto příležitost ať již v předvánočním nebo i jiném období. Pokud budete mít tedy zájem, neváhejte nás zpětně kontaktovat.
Závěrem mi dovolte ještě jednou vyslovit upřimný dík za vše, co jste pro naši dceru vykonaly. Prosím seznamte s naším poděkováním všechny pracovnice vašeho školního oddělení. Obdobný děkovný dopis směřuje rovněž na lékaře a sestry prostřednictvím doktora Ryby.
S uctivými pozdravy
Jana a Bohumír FaltejskoviV Letohradě dne 13.11.2008
Kde? V Základní škole a Mateřské škole při nemocnici Ústí nad Orlicí. Tím menším z umělců, ale pouze co se vzrůstu týče, byl Jakub Jakoubek, který u nás musí v každém roce prožít několik méně příjemných dnů. Druhým byl malíř Jan Lušovský. Ten naopak několikrát ročně přijíždí namalovat nemocným dětem do nemocnice v Ústí nad Orlicí obrázky, které potěší a zahřejí.
V březnu letošního roku se oba malíři sešli na dětském oddělení Orlickoústecké nemocnice a navzájem si vyměnili svoje autorské knihy a zkušenosti. Výsledkem společného setkání byly barevné obrázky zvířátek a veselých dětských postaviček, spousta nových zážitků a jedno nové přátelství.
Touto cestou přejeme Kubíkovi ještě hodně povedených a milých kresbiček, ze kterých se bude těšit nejen on sám, ale i jeho nejbližší. Zároveň děkujeme za možnost zveřejnění Kubíkových prací na internetových stránkách školy. Máte-li zájem, otevřete si, prosím, naše internetové stránky www.skola-uohospital.hostuju.cz, kde uvidíte nejen zmíněné obrázky, ale dočtete se něco zajímavého ze života naší školy.
Vítejte u nás, v Základní škole a Mateřské škole při nemocnici Ústí nad Orlicí. Mnoho z nás má pobyt v nemocnici spojený s bolestí, nepříjemnými zážitky z lékařských zákroků a zvláště několikadenním odloučením od rodiny a kamarádů. V případě hospitalizace dětí je každý nepříjemný poznatek ještě bolavější a smutnější. Proto je velice příjemné, když můžeme dětské pacienty pobavit, rozveselit a rozptýlit. Předvánoční čas jsme na dětském oddělení prožili obdobným způsobem jako na běžných školách. Vyráběli jsme přáníčka, vyzdobili celé oddělení, zhotovili jsme krásný papírový betlém, napekli a nazdobili cukroví a perníčky, do všech prostor oddělení jsme aranžovali adventní věnečky a svícínky. S aranžováním nám již několik let dobrovolně, ochotně a rády pomáhají Iveta Walterová a Jana Kozlová z Vamberka. Výsledkem letošního snažení bylo 20 originálních svícnů, které si děti vlastnoručně zhotovily a šikovné ruce |
aranžérek dozdobily. Hotové výrobky si děti odnesly do svých domovů a část z nich se stala součástí výzdoby a potěšila další nemocné pacienty.
Děkujeme za mimořádnou ochotu, trpělivost a dobrou náladu, kterou nám obě aranžérky přinesly a těšíme se již dnes na společné velikonoční aranžování. Druhé poděkování míří do Městské knihovny ve Vamberku, kde již několik let úspěšně spolupracujeme s paní Jaroslavou Martinovou. Přesně ví, jaké knihy by mohly potěšit nemocné dětské pacienty. Každý měsíc máme nachystány knihy pro dospívající slečny a spoustu rozličných encyklopedií pro zvědavé kluky. Naše vlastní knihovnička bohužel nestačí zájmům a potřebám všech nemocných dětí. Také v tomto případě oceňujeme ochotu a pomoc, která nemusí být vždy pouze ve formě okázalých darů a velkých finančních částek. Mnohem účinnější a adresnější je soustavný a trvalý zájem o nemocné dětské pacienty. Za děti a žáky děkují učitelky ZŠ a MŠ při nemocnici ÚO. |
Více než před rokem se Speciální základní škola v Žamberku zapojila do velmi zajímavého projektu Základní školy při Nemocnici v Ústí nad Orlicí pod názvem "Plavba za zdravím". Děti vytvářely obrázky s tématem plavby k výzdobě dětského oddělení a také drobné dárky s přáníčkem pro anonymní kamarády - dětské pacienty. Tehdy byla pro děti a jejich učitele práce velkým potěšením a při předávání přímo na oddělení se nám dostalo velmi milého přijetí.
Proto jsme na počátku letošního školního roku ani na chvilku neváhali při přizvání k další spolupráci. Několikrát jsme tak mohli navštívit dětské oddělení a zúčastnit se ekologických a výtvarných dílen. Povídali jsme si o bylinkách, vyráběli bylinkové mýdlo, připravili si vlastní bylinkovou směs a z ní pak uvařili čaj, malovali a hádali veselé obrázky s malířem Janem Lušovským, na chviličku se zastavili v předvánočním čase vyprávěním o zvycích adventu a vytvářeli vonné svíčky či ozdoby z včelího vosku.
Vedle těchto zážitků měly děti velmi důležitou možnost poznat nemocniční prostředí v momentě, kdy sem nepřichází s bolestí. Před první návštěvou jsem byla nejprve zaskočena reakcí svých třeťáčků. Netěšili se totiž jako obvykle před každým výletem nebo pohádkou v divadle. Byli zaražení, protože naši cestu podvědomě spojovali s obavami ze slova "nemocnice". Až barevně vyzdobená okna a za nimi spousta hraček malinko ulevila dětským dušičkám. O zbytek napětí se pak postaralo atraktivní zařízení přijímací haly či herny a zejména laskavé přijetí pedagogů a zdravotních sestřiček.
Vedle programu jednotlivých dílen, při kterých jsme pracovali společně s dětskými pacienty, mohly děti pozorovat jeden z "běžných" dnů v nemocnici, prohlédnout si oddělení a také pokoj. Zkusily si polohovat postýlku, přisunout až k lůžku stoleček určený k jídlu, ke hře či k učení, vyzkoušet hrazdičku. Paní ředitelka trpělivě vysvětlovala účel všech tlačítek a zásuvek.
Tuto akci ve své dosavadní praxi řadím k těm nejzdařilejším. Bohužel nemůžeme z dětských životů vyloučit hospitalizaci v nemocnici, můžeme jim však toto prostředí alespoň trochu spojit s příjemnými zážitky, se zkušeností, že tu budou lidé, kteří k nim budou laskaví a připraveni pomoci.
Velmi ráda bych poděkovala paní ředitelce MŠ a ZŠ při Nemocnici v Ústí nad Orlicí Mgr. Světlaně Myšákové za přizvání k tomuto projektu, ale zejména za nádherně lidské a laskavé přijetí. Věřím, že nejen město Ústí nad Orlicí i v dalších letech podpoří projekt, který otevírá prostředí spjaté téměř výhradně se slzami těm nejkrásnějším dětským úsměvům.
Lenka Mejdrová,
učitelka Speciální základní školy v Žamberku
V duchu tohoto německého přísloví, které charakterizuje náš školní vzdělávací program, se ve dnech 24. – 26. října letošního roku uskutečnila zajímavá akce pro pedagogické pracovníky škol při zdravotnických zařízeních Pardubického kraje. V rámci projektu finančně podpořeného Krajským úřadem v Pardubicích, zastoupeného osobně p. Danou Tomanovou a zpracovaného ředitelkou Základní školy a Mateřské školy při Krajské nemocnici v Pardubicích p. Pavlou Ondráčkovou, mohly učitelky MŠ, ZŠ a vychovatelky ŠD poznat práci kolegů na Slovensku.
Laskavou hostitelkou a průvodkyní se nám po celou dobu pobytu stala p. Zuzana Skákalová, ředitelka ZŠ a MŠ při Detské fakultní nemocnici s poliklinikou Na Kramářích v Bratislavě. Jedná se o největší zdravotnické a současně i školské pracoviště svého typu na Slovensku, kde se o hospitalizované dětské pacienty stará více než 50 speciálních pedagogů, kteří budou od roku 2008 pracovat s dětmi a žáky podle nových vzdělávacích programů, v mnohém připomínající naše zaváděné školní vzdělávací programy.
Po přivítání na půdě dětské fakultní nemocnice následovala podrobná prohlídka několika dětských klinik, kde s dětmi pracují učitelé. Konkrétně klinik dětské psychiatrie, chirurgie, diabetologie a v samotném závěru i pracoviště dětské onkologie. Všude jsme měli možnost hovořit s učiteli, dětskými pacienty a v mnoha případech i jejich rodiči. Výsledkem těchto osobních kontaktů byly informace o pozitivním hodnocení práce pedagogů, jejich přínosu při úspěšné léčbě dětí a žáků a v mnoha případech i bezproblémovému návratu do kmenových škol. Snažení pedagogů není hodnoceno pouze jako práce, ale jako poslání, které usnadňuje dětem život ve zdravotnickém zařízení, pomáhá při odbourávání strachu z neznámého prostředí a napomáhá i při zmenšení pocitu osamění při náhlém a dlouhodobém odloučení od rodin, přátel a spolužáků. Výuka je žáky přijímána jako příjemně prožitá doba, kdy mohou získávat nové informace a poznatky, opakovat a upevňovat již známé učivo a během těchto činností současně zapomenout na prožívanou bolest a nemoc.
Rozloučení předcházela vzájemná výměna zkušeností pedagogů a následná zjištění, že školy při zdravotnických zařízeních v obou státech se potýkají se stejnými problémy a překážkami, které musejí učitelé složitě řešit a zdolávat. Práci pedagogů výstižně charakterizovala svými slovy p. ředitelka Skákalová: „Práce učitele v nemocnici není povoláním, ale posláním, které nemůže vykonávat každý učitel, ale pouze ten, který je touto diagnózou postižen“.
Za všechny zúčastněné pedagogy
učitelky ZŠ a MŠ při nemocnici Ústí nad Orlicí